The Samsung Galaxy S21 Ultra 5G comes with a 6.8” Infinity-O Display, Quad HD+, Dynamic AMOLED 2X with Adaptive 1 ~ 120Hz Refresh rate, Quad rear camera with advanced Night Mode and 8K video, and is compatible with the 5G mobile network
Sorry, we were not able to find any results that match your search criteria.
| Type | 6.8” Infinity-O Display, Quad HD+, Dynamic AMOLED 2X |
|---|---|
| Screen Resolution | 1440 x 3200 pixels |
| Screen Size | 6.8 inch (17.3 cm) |
| Touch Screen | Yes |
| Front |
|
|---|---|
| Rear |
|
| Flash Type | LED |
| Video Recording | UHD 8K (7680 x 4320) @24fps |
| Release Date | January 2021 |
|---|---|
| Operating System | Android Android 11, One UI 3.1 |
| Processor Type | Octa-Core Exynos 2100 |
| Processor Speed | 2.9 GHz |
| Graphics Processor Type | Mali-G78 MP14 |
| SIM Card | Nano-SIM, eSIM |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Battery Features | Fast charging 25W |
| RAM | 8GB |
| Internal | 512GB |
| Expandable | - |
| Width | 75.6 mm |
|---|---|
| Height | 165.1 mm |
| Thickness | 9.9 mm |
| Weight | 227 grams |
| Material | Glass front (Gorilla Glass Victus), glass back (Gorilla Glass Victus), aluminum frame |
| Colours | - |
| Water and Dust Resistance | Yes, IP68 |
| Intelligence | Bixby |
|---|---|
| NFC | Yes |
| GPS | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Barometer, Fingerprint scanner, Gyrometer, Proximity sensor |
| Audio Formats | MP3, M4A, 3GA, AAC, OGG, OGA, WAV, WMA, AMR, AWB, FLAC, MID, MIDI, XMF, MXMF, IMY, RTTTL, RTX, OTA, DSF, DFF, APE |
| Video Formats | MP4, M4V, 3GP, 3G2, WMV, ASF, AVI, FLV, MKV, WEBM |
| Maximum Data Speed | LTE 2.0Gbps Download |
|---|---|
| WiFi | 802.11 a/b/g/n/ac/ax 2.4G+5GHz |
| USB | USB Type-C 3.2 |
| Networks | 5G / 4G |
| Frequencies |
|
| Headphone jack | Yes |
| Connectivity Features | Bluetooth, Voice over LTE (VoLTE), Wifi-Calling |