Apple's new flagship phone with a 5.8" OLED all-screen Super Retina display, Face ID, IP68 water-resistance and wireless charging technology
Sorry, we were not able to find any results that match your search criteria.
| Type | All-screen Super Retina HD display with OLED Multi-Touch |
|---|---|
| Screen Resolution | 1125 x 2436 pixels |
| Screen Size | 5.8 inch (14.7 cm) |
| Touch Screen | Yes |
| Front |
|
|---|---|
| Rear |
|
| Flash Type | Quad-LED True Tone flash |
| Video Recording | 4K @ 24 fps, 30 fps or 60 fps; 1080p @ 30 fps or 60 fps; 720 p @ 30 fps |
| Release Date | September 2018 |
|---|---|
| Operating System | Apple iOS 12 |
| Processor Type | A12 Bionic chip with next-generation Neural Engine |
| Processor Speed | - |
| Graphics Processor Type | - |
| SIM Card | Nano-SIM, eSIM |
| Battery Capacity | 2658 mAh |
| Battery Features | Fast charging 15W |
| RAM | 4GB |
| Internal | 512GB |
| Expandable | - |
| Width | 70.9 mm |
|---|---|
| Height | 143.6 mm |
| Thickness | 7.7 mm |
| Weight | 177 grams |
| Material | Glass front (Gorilla Glass), glass back (Gorilla Glass), stainless steel frame |
| Colours | Gold, Silver, Space Grey |
| Water and Dust Resistance | Yes, IP68 |
| Intelligence | Siri |
|---|---|
| NFC | Yes |
| GPS | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Ambient light sensor, Barometer, Face ID, Gyrometer, Proximity sensor |
| Audio Formats | AAC-LC, HE-AAC, HE-AAC v2, Protected AAC, MP3, Linear PCM, Apple Lossless, FLAC, Dolby Digital (AC-3), Dolby Digital Plus (E-AC-3) and Audible (formats 2, 3, 4, Audible Enhanced Audio, AAX and AAX+) |
| Video Formats | HEVC, H.264, MPEG-4 Part 2 and Motion JPEG |
| Maximum Data Speed | - |
|---|---|
| WiFi | 802.11ac Wi‑Fi with MIMO |
| USB | Lightning connector |
| Networks | 4G |
| Frequencies |
|
| Headphone jack | No |
| Connectivity Features | Bluetooth |