Apple's 2022 model featuring new dual camera system with improved technology for low light photos, increased battery life, access to emergency services via satellite, and recycled gold wiring
Sorry, we were not able to find any results that match your search criteria.
| Type | Super Retina XDR display, all-screen OLED |
|---|---|
| Screen Resolution | 1284 x 2778 pixels |
| Screen Size | 6.7 inch (17 cm) |
| Touch Screen | Yes |
| Front |
|
|---|---|
| Rear |
|
| Flash Type | Brighter True Tone flash with Slow Sync |
| Video Recording | 4K @ 24 fps, 30 fps or 60 fps; 1080p @ 30 fps or 60 fps; 720 p @ 30 fps |
| Release Date | September 2022 |
|---|---|
| Operating System | Android 16 |
| Processor Type | - |
| Processor Speed | - |
| Graphics Processor Type | - |
| SIM Card | Nano-SIM, eSIM |
| Battery Capacity | Not available |
| Battery Features | Fast charging 20W |
| RAM | 4GB |
| Internal | 256GB |
| Expandable | - |
| Width | 78.1 mm |
|---|---|
| Height | 160.8 mm |
| Thickness | 7.8 mm |
| Weight | 203 grams |
| Material | Glass front (Ceramic Shield), glass back (Gorilla Glass), aluminum frame |
| Colours | (PRODUCT)RED™, Blue, Midnight, Purple, Starlight |
| Water and Dust Resistance | Yes, IP68 |
| Intelligence | Siri |
|---|---|
| NFC | Yes |
| GPS | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Ambient light sensor, Barometer, Face ID, Gyrometer, Magnetometer, Proximity sensor |
| Audio Formats | AAC‑LC, HE‑AAC, HE‑AAC v2, Protected AAC, MP3, Linear PCM, Apple Lossless, FLAC, Dolby Digital (AC‑3), Dolby Digital Plus (E‑AC‑3), Dolby Atmos and Audible (formats 2, 3, 4, Audible Enhanced Audio, AA |
| Video Formats | HEVC, H.264, MPEG‑4 Part 2 and Motion JPEG |
| Maximum Data Speed | - |
|---|---|
| WiFi | 802.11ax Wi‑Fi 6 with 2×2 MIMO |
| USB | Lightning connector |
| Networks | 5G / 4G |
| Frequencies |
|
| Headphone jack | Yes |
| Connectivity Features | Bluetooth, Voice over LTE (VoLTE), Wifi-Calling |