iPhone 16. Built for Apple Intelligence. Featuring Camera Control. 48MP Fusion camera. Five vibrant colours. And A18 chip.
Sorry, we were not able to find any results that match your search criteria.
| Type | Super Retina XDR OLED, HDR10, Dolby Vision, 1000 nits (typ), 2000 nits (HBM) |
|---|---|
| Screen Resolution | 1179 x 2556 pixels |
| Screen Size | 6.1 inch (15.5 cm) |
| Touch Screen | Yes |
| Front |
|
|---|---|
| Rear |
|
| Flash Type | Dual-LED dual-tone flash |
| Video Recording | 4K@24/25/30/60fps, 1080p@25/30/60/120/240fps, HDR, Dolby Vision HDR (up to 60fps), stereo sound rec. |
| Release Date | September 2024 |
|---|---|
| Operating System | Android 18 |
| Processor Type | Apple A18 (3 nm) |
| Processor Speed | - |
| Graphics Processor Type | 5‑core GPU |
| SIM Card | Nano-SIM, eSIM |
| Battery Capacity | Not available |
| Battery Features | Fast charging 25W |
| RAM | 4GB |
| Internal | 256GB |
| Expandable | - |
| Width | 71.6 mm |
|---|---|
| Height | 147.6 mm |
| Thickness | 7.8 mm |
| Weight | 170 grams |
| Material | Glass front (Corning-made glass), glass back (Corning-made glass), aluminum frame |
| Colours | - |
| Water and Dust Resistance | Yes, IP68 (maximum depth of 6 metres for up to 30 minutes) |
| Intelligence | Siri |
|---|---|
| NFC | Yes |
| GPS | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Ambient light sensor, Barometer, Face ID, Gyrometer, Magnetometer, Proximity sensor |
| Audio Formats | AAC‑LC, HE‑AAC, HE‑AAC v2, Protected AAC, MP3, Linear PCM, Apple Lossless, FLAC, Dolby Digital (AC‑3), Dolby Digital Plus (E‑AC‑3), Dolby Atmos and Audible (formats 2, 3, 4, Audible Enhanced Audio, AA |
| Video Formats | HEVC, H.264, MPEG‑4 Part 2 and Motion JPEG |
| Maximum Data Speed | - |
|---|---|
| WiFi | 802.11ax Wi‑Fi 6 with 2×2 MIMO |
| USB | USB Type-C 2.0, DisplayPort |
| Networks | - |
| Frequencies | - |
| Headphone jack | Yes |
| Connectivity Features | Bluetooth, Voice over LTE (VoLTE), Wifi-Calling |