iPhone 16e is built for Apple Intelligence and powered by the A18 chip. Shoot super-high-resolution photos with the 48MP Fusion camera. And with supersized battery life, you have more time to text, browse and more.
Sorry, we were not able to find any results that match your search criteria.
| Type | Retina HD widescreen Multi‑Toucha sdiply with IPS technology |
|---|---|
| Screen Resolution | 1170 x 2532 pixels |
| Screen Size | 6.1 inch (15.5 cm) |
| Touch Screen | Yes |
| Front |
|
|---|---|
| Rear |
|
| Flash Type | LED True Tone flash with Slow Sync |
| Video Recording | 4K@24/30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, HDR, OIS, stereo sound rec. |
| Release Date | February 2025 |
|---|---|
| Operating System | Android 18 |
| Processor Type | A18 |
| Processor Speed | - |
| Graphics Processor Type | Apple GPU (4-core graphics) |
| SIM Card | Nano-SIM, eSIM |
| Battery Capacity | Not available |
| Battery Features | Fast charging 25W |
| RAM | 8GB |
| Internal | 256GB |
| Expandable | - |
| Width | 71.5 mm |
|---|---|
| Height | 146.7 mm |
| Thickness | 7.8 mm |
| Weight | 167 grams |
| Material | Glass front, glass back, aluminum frame |
| Colours | - |
| Water and Dust Resistance | Yes, IP68 (maximum depth of 6 metres for up to 30 minutes) |
| Intelligence | Siri |
|---|---|
| NFC | Yes |
| GPS | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Ambient light sensor, Barometer, Face ID, Gyrometer, Magnetometer, Proximity sensor |
| Audio Formats | AAC‑LC, HE‑AAC, HE‑AAC v2, Protected AAC, MP3, Linear PCM, Apple Lossless, FLAC, Dolby Digital (AC‑3), Dolby Digital Plus (E‑AC‑3), Dolby Atmos and Audible (formats 2, 3, 4, Audible Enhanced Audio, AA |
| Video Formats | HEVC, H.264, MPEG‑4 Part 2 and Motion JPEG |
| Maximum Data Speed | - |
|---|---|
| WiFi | 802.11ax Wi‑Fi 6 with 2×2 MIMO |
| USB | USB Type-C 2.0, DisplayPort |
| Networks | - |
| Frequencies | - |
| Headphone jack | Yes |
| Connectivity Features | Bluetooth, Voice over LTE (VoLTE), Wifi-Calling |