A compact and mighty foldable smartphone has just joined the Galaxy Z series family. It's a full-sized phone packed with powerful features and, best of all, it folds to fit in your pockets or micro bag for the ultimate flex.
Sorry, we were not able to find any results that match your search criteria.
| Type | Main: 6.7" Infinity Flex Display, Dynamic AMOLED 2X. Refresh Cover: 3.4" Display, Super AMOLED |
|---|---|
| Screen Resolution | 1080 x 2640 pixels |
| Screen Size | 6.7 inch (17 cm) |
| Touch Screen | Yes |
| Front |
|
|---|---|
| Rear |
|
| Flash Type | LED Flash |
| Video Recording | 4K@30/60fps, 1080p@60/240fps, 720p@960fps, HDR10+ |
| Release Date | July 2023 |
|---|---|
| Operating System | Android 13 |
| Processor Type | Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) |
| Processor Speed | - |
| Graphics Processor Type | Adreno 730 |
| SIM Card | Nano-SIM, eSIM |
| Battery Capacity | 3700 mAh |
| Battery Features | 25W wired, 50% in 30 min, 15W Wireless Charging, 4.5W reverse wireless |
| RAM | 12GB |
| Internal | 512GB |
| Expandable | - |
| Width | 71.9 mm |
|---|---|
| Height | 165.1 mm |
| Thickness | 6.9 mm |
| Weight | 187 grams |
| Material | Plastic front (opened), glass back (Gorilla Glass Victus+), aluminum frame |
| Colours | - |
| Water and Dust Resistance | Yes, IPX8 water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Intelligence | Bixby |
|---|---|
| NFC | Yes, Samsung Pay |
| GPS | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Barometer, Fingerprint scanner, Gyrometer, Hall sensor, Proximity sensor |
| Audio Formats | MP3, M4A, 3GA, AAC, OGG, OGA, WAV, WMA, AMR, AWB, FLAC, MID, MIDI, XMF, MXMF, IMY, RTTTL, RTX, OTA, APE, DSF, DFF |
| Video Formats | MP4, M4V, 3GP, 3G2, WMV, ASF, AVI, FLV, MKV, WEBM |
| Maximum Data Speed | - |
|---|---|
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Networks | 5G / 4G |
| Frequencies |
|
| Headphone jack | No |
| Connectivity Features | Bluetooth, Voice over LTE (VoLTE), Wifi-Calling |