Android 6.58" 5G handset with 50MP Triple Camera (50MP wide Main Camera, 2MP Ultrawide Lens, 2MP Macro Lens)
Sorry, we were not able to find any results that match your search criteria.
| Type | IPS LCD |
|---|---|
| Screen Resolution | 1080 x 2408 pixels |
| Screen Size | 6.58 inch (16.7 cm) |
| Touch Screen | Yes |
| Front |
|
|---|---|
| Rear |
|
| Flash Type | Dual-LED dual-tone flash, HDR |
| Video Recording | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
| Release Date | November 2021 |
|---|---|
| Operating System | Android Android 11, Funtouch 12 |
| Processor Type | MediaTek MT6877 Dimensity 700 |
| Processor Speed | 2.3 GHz |
| Graphics Processor Type | Mali-G57 MC2 |
| SIM Card | Nano-SIM |
| Battery Capacity | 4100 mAh |
| Battery Features | 44W Fast Charging |
| RAM | 8GB |
| Internal | 128GB |
| Expandable | - |
| Width | 75 mm |
|---|---|
| Height | 163.8 mm |
| Thickness | 7.8 mm |
| Weight | 175 grams |
| Material | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Colours | - |
| Water and Dust Resistance | No |
| Intelligence | - |
|---|---|
| NFC | No |
| GPS | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Fingerprint scanner, Gyrometer, Proximity sensor |
| Audio Formats | - |
| Video Formats | - |
| Maximum Data Speed | - |
|---|---|
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi 6 (market dependent), dual-band, Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C, USB On-The-Go |
| Networks | 5G / 4G |
| Frequencies |
|
| Headphone jack | No |
| Connectivity Features | Bluetooth |