Android 6.44" AMOLED 5G handset with 64MP Triple Camera (64MP wide Main Camera, 8MP Ultrawide Lens, 2MP Macro Lens)
Sorry, we were not able to find any results that match your search criteria.
| Type | AMOLED, 90Hz, HDR10+ |
|---|---|
| Screen Resolution | 1080 x 2404 pixels |
| Screen Size | 6.44 inch (16.4 cm) |
| Touch Screen | Yes |
| Front |
|
|---|---|
| Rear |
|
| Flash Type | Dual-LED dual-tone flash, HDR |
| Video Recording | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
| Release Date | September 2022 |
|---|---|
| Operating System | Android Android 12, Funtouch 12 |
| Processor Type | MediaTek MT6877 Dimensity 900 |
| Processor Speed | 2.3 GHz |
| Graphics Processor Type | Mali-G68 MC4 |
| SIM Card | Nano-SIM |
| Battery Capacity | 4500 mAh |
| Battery Features | 44W Fast Charging |
| RAM | 8GB |
| Internal | 256GB |
| Expandable | - |
| Width | 74.2 mm |
|---|---|
| Height | 158.2 mm |
| Thickness | 7.8 mm |
| Weight | 186 grams |
| Material | Glass front, glass back |
| Colours | - |
| Water and Dust Resistance | No |
| Intelligence | - |
|---|---|
| NFC | No |
| GPS | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Fingerprint scanner, Gyrometer, Proximity sensor |
| Audio Formats | - |
| Video Formats | - |
| Maximum Data Speed | - |
|---|---|
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi 6 (market dependent), dual-band, Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C, USB On-The-Go |
| Networks | 5G / 4G |
| Frequencies |
|
| Headphone jack | No |
| Connectivity Features | Bluetooth |