The Samsung Galaxy S21+ 5G comes with a 6.7" Infinity-O display with adaptive 60Hz/120Hz refresh rate, Triple rear camera with Night Mode and 8K video recording, and is compatible with the 5G mobile network
Sorry, we were not able to find any results that match your search criteria.
| Type | 6.7” Infinity-O Display, Quad HD+, Dynamic AMOLED 2X |
|---|---|
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Screen Size | 6.1 inch (15.5 cm) |
| Touch Screen | Yes |
| Front |
|
|---|---|
| Rear |
|
| Flash Type | LED |
| Video Recording | UHD 8K (7680 x 4320) @24fps |
| Release Date | January 2021 |
|---|---|
| Operating System | Android Android 11, One UI 3.1 |
| Processor Type | Octa-Core Exynos 2100 |
| Processor Speed | 2.9 GHz |
| Graphics Processor Type | Mali-G78 MP14 |
| SIM Card | Nano-SIM, eSIM |
| Battery Capacity | 4800 mAh |
| Battery Features | Fast charging 25W |
| RAM | 8GB |
| Internal | 256GB |
| Expandable | - |
| Width | 75.6 mm |
|---|---|
| Height | 161.4 mm |
| Thickness | 7.8 mm |
| Weight | 200 grams |
| Material | Glass front (Gorilla Glass Victus), glass back (Gorilla Glass Victus), aluminum frame |
| Colours | - |
| Water and Dust Resistance | Yes, IP68 |
| Intelligence | Bixby |
|---|---|
| NFC | Yes, Samsung Pay |
| GPS | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Fingerprint scanner, Gyrometer, Proximity sensor |
| Audio Formats | MP3, M4A, 3GA, AAC, OGG, OGA, WAV, WMA, AMR, AWB, FLAC, MID, MIDI, XMF, MXMF, IMY, RTTTL, RTX, OTA, DSF, DFF, APE |
| Video Formats | MP4, M4V, 3GP, 3G2, WMV, ASF, AVI, FLV, MKV, WEBM |
| Maximum Data Speed | LTE 2.0Gbps Download |
|---|---|
| WiFi | 802.11 a/b/g/n/ac/ax 2.4G+5GHz |
| USB | USB Type-C 3.2 |
| Networks | 5G / 4G |
| Frequencies |
|
| Headphone jack | Yes |
| Connectivity Features | Bluetooth, Voice over LTE (VoLTE), Wifi-Calling |