The Note 20 Ultra has it all – almost: a big screen, superb camera, high refresh rate, the S Pen, in-screen fingerprint ...
TechRadar
Read other reviews (6)
Sorry, we were not able to find any results that match your search criteria.
| Type | Curved QHD+ Infinity-O Display |
|---|---|
| Screen Resolution | 1444 x 3096 pixels |
| Screen Size | 6.9 inch (17.5 cm) |
| Touch Screen | Yes |
| Front |
|
|---|---|
| Rear |
|
| Flash Type | LED |
| Video Recording | 8K (7680 x 4320@24fps), UHD 4K (3840x2160@60fps) |
| Release Date | August 2020 |
|---|---|
| Operating System | Android 10 |
| Processor Type | Snapdragon 865 Plus |
| Processor Speed | 3 GHz |
| Graphics Processor Type | - |
| SIM Card | Nano-SIM, eSIM |
| Battery Capacity | 4500 mAh |
| Battery Features | Fast charging 25W |
| RAM | 12GB |
| Internal | 256GB |
| Expandable | - |
| Width | 77.2 mm |
|---|---|
| Height | 165 mm |
| Thickness | 7.6 mm |
| Weight | 167 grams |
| Material | Glass front (Gorilla Glass Victus), glass back (Gorilla Glass Victus), stainless steel frame |
| Colours | - |
| Water and Dust Resistance | Yes, IP68 |
| Intelligence | Bixby |
|---|---|
| NFC | Yes |
| GPS | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Barometer, Fingerprint scanner, Gyrometer, Hall sensor, Proximity sensor |
| Audio Formats | MP3, M4A, 3GA, AAC, OGG, OGA, WAV, WMA, AMR, AWB, FLAC, MID, MIDI, XMF, MXMF, IMY, RTTTL, RTX, OTA, DSF, DFF, APE |
| Video Formats | MP4, M4V, 3GP, 3G2, WMV, ASF, AVI, FLV, MKV, WEBM |
| Maximum Data Speed | LTE-A (5CA) Cat18 1200/200 Mbps |
|---|---|
| WiFi | 802.11 a/b/g/n/ac (2.4G + 5GHz) |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector |
| Networks | 5G / 4G |
| Frequencies |
|
| Headphone jack | Yes |
| Connectivity Features | Bluetooth, Voice over LTE (VoLTE), Wifi-Calling |
|
95/100
|
TechRadar |
|---|---|
|
Positive
|
Tom's Guide |
|
84/100
|
cnet |
|
80/100
|
Android Central |
|
80/100
|
Android Authority |
|
80/100
|
The Verge |
Average Score(6 Reviews) 84/100
|