Android 11 device with 6.5-inch Infinity-O AMOLED Display, 64MP + 5MP + 12MP + 5MP Rear Camera and 32MP Front Camera
Sorry, we were not able to find any results that match your search criteria.
| Type | Super AMOLED |
|---|---|
| Screen Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Screen Size | 6.5 inch (16.5 cm) |
| Touch Screen | Yes |
| Front |
|
|---|---|
| Rear |
|
| Flash Type | LED Flash |
| Video Recording | UHD 4K (3840 x 2160) | @30fps |
| Release Date | April 2021 |
|---|---|
| Operating System | Android |
| Processor Type | Snapdragon 750G, Octa core |
| Processor Speed | 2.2 GHz |
| Graphics Processor Type | Adreno 619 |
| SIM Card | Nano-SIM |
| Battery Capacity | 4500 mAh |
| Battery Features | Fast charging 25W |
| RAM | 6GB |
| Internal | 128GB |
| Expandable | - |
| Width | 75.1 mm |
|---|---|
| Height | 159.9 mm |
| Thickness | 8.4 mm |
| Weight | 189 grams |
| Material | Glass front (Gorilla Glass 5), plastic frame, plastic back |
| Colours | - |
| Water and Dust Resistance | Yes, IP67 |
| Intelligence | Bixby |
|---|---|
| NFC | Yes |
| GPS | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Fingerprint scanner, Geomagnetic sensor, Gyrometer, Hall sensor, Proximity sensor |
| Audio Formats | MP3,M4A,3GA,AAC,OGG,OGA,WAV,AMR,AWB,FLAC,MID,MIDI,XMF, MXMF,IMY,RTTTL,RTX,OTA |
| Video Formats | MP4,M4V,3GP,3G2,AVI,FLV,MKV,WEBM |
| Maximum Data Speed | - |
|---|---|
| WiFi | 802.11 a/b/g/n/ac 2.4+5GHz |
| USB | USB Type-C, 2.0 |
| Networks | 5G / 4G |
| Frequencies |
|
| Headphone jack | Yes |
| Connectivity Features | Bluetooth, Voice over LTE (VoLTE), Wifi-Calling |