The OPPO Find N3 Flip features a compact foldable design, a versatile triple camera system, and a convenient cover screen for seamless multitasking
Sorry, we were not able to find any results that match your search criteria.
| Type | Foldable LTPO3 OLED |
|---|---|
| Screen Resolution | 1080 x 2520 pixels |
| Screen Size | 6.8 inch (17.3 cm) |
| Touch Screen | Yes |
| Front | - |
|---|---|
| Rear |
|
| Flash Type | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Release Date | September 2023 |
|---|---|
| Operating System | Android 13 |
| Processor Type | Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm) - Global |
| Processor Speed | 2.8 GHz |
| Graphics Processor Type | Adreno™ 730 |
| SIM Card | Nano-SIM, eSIM |
| Battery Capacity | 4300 mAh |
| Battery Features | 44W wired, 50% in 23 min Reverse wired |
| RAM | 12GB |
| Internal | 256GB |
| Expandable | - |
| Width | 75.8 mm |
|---|---|
| Height | 166.4 mm |
| Thickness | 5.8 mm |
| Weight | 198 grams |
| Material | Glass front (Ceramic Guard) (folded), plastic front (unfolded), glass back or eco leather back, alum |
| Colours | - |
| Water and Dust Resistance | Yes, IPX4 splash resistant |
| Intelligence | - |
|---|---|
| NFC | Yes |
| GPS | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Fingerprint scanner, Gyrometer, Proximity sensor |
| Audio Formats | MP3/APE/AMR/WAV/MID/OGG/FLAC/WMA/AC3/Dolby |
| Video Formats | MP4/3GP/ASF/AVI/FLV/M2TS/MKV/WMV |
| Maximum Data Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
|---|---|
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band or tri-band, Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG |
| Networks | - |
| Frequencies | - |
| Headphone jack | Yes, 3.5mm |
| Connectivity Features | Bluetooth |