Meet the Pixel 9 Pro. It has a sleek, stunning design and it's the most powerful Pixel yet. Take pro-level photos and videos with the triple camera system and make expert edits. And it's engineered by Google, so it gets the best of Google’s AI first.
Sorry, we were not able to find any results that match your search criteria.
| Type | OLED, 120Hz, HDR10+ |
|---|---|
| Screen Resolution | 1280 x 2856 pixels |
| Screen Size | 6.3 inch (16 cm) |
| Touch Screen | Yes |
| Front |
|
|---|---|
| Rear |
|
| Flash Type | LED |
| Video Recording | 4K at 24 FPS, 30 FPS, 60 FPS; 1080p at 24 FPS, 30 FPS, 60 FPS |
| Release Date | August 2024 |
|---|---|
| Operating System | Android 14 |
| Processor Type | Google Tensor G4 |
| Processor Speed | 3 GHz |
| Graphics Processor Type | - |
| SIM Card | Nano-SIM, eSIM |
| Battery Capacity | 4600 mAh |
| Battery Features | 30W wired, PD3.0, 23W Wireless |
| RAM | 8GB |
| Internal | 128GB |
| Expandable | - |
| Width | 72 mm |
|---|---|
| Height | 152.8 mm |
| Thickness | 8.5 mm |
| Weight | 199 grams |
| Material | Glass front (Gorilla Glass Victus 2), glass back (Gorilla Glass Victus 2), aluminum frame |
| Colours | - |
| Water and Dust Resistance | Yes, IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Intelligence | Google Assistant |
|---|---|
| NFC | Yes |
| GPS | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Barometer, Fingerprint scanner, Gyrometer, Proximity sensor |
| Audio Formats | - |
| Video Formats | - |
| Maximum Data Speed | - |
|---|---|
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
| USB | USB Type-C 3.2 |
| Networks | - |
| Frequencies | - |
| Headphone jack | No |
| Connectivity Features | Bluetooth, Voice over LTE (VoLTE), Wifi-Calling |