Android 6.67" 5G handset with 108MP Triple Camera (108MP wide Main Camera, 2MP Ultrawide Lens, 2MP Macro Lens)
Sorry, we were not able to find any results that match your search criteria.
| Type | AMOLED |
|---|---|
| Screen Resolution | 1220 x 2712 pixels |
| Screen Size | 6.67 inch (16.9 cm) |
| Touch Screen | Yes |
| Front |
|
|---|---|
| Rear |
|
| Flash Type | Dual-LED dual-tone flash |
| Video Recording | 8K@24fps (HDR), 4K@30/60fps (HDR10+), 1080p@30/120/240/960fps, |
| Release Date | October 2022 |
|---|---|
| Operating System | Android Android 12, MIUI 13 |
| Processor Type | MediaTek Dimensity 8100-Ultra |
| Processor Speed | 2.5 GHz |
| Graphics Processor Type | Mali-G610 MC6 |
| SIM Card | Nano-SIM |
| Battery Capacity | 4500 mAh |
| Battery Features | Fast charging 45W |
| RAM | 8GB |
| Internal | 256GB |
| Expandable | - |
| Width | 75.9 mm |
|---|---|
| Height | 163.1 mm |
| Thickness | 5.6 mm |
| Weight | 202 grams |
| Material | Glass front (Gorilla Glass Victus), glass back (Gorilla Glass 5), aluminum frame |
| Colours | - |
| Water and Dust Resistance | No |
| Intelligence | - |
|---|---|
| NFC | No |
| GPS | No |
| Sensors | Accelerometer, Fingerprint scanner, Gyrometer |
| Audio Formats | - |
| Video Formats | - |
| Maximum Data Speed | - |
|---|---|
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Networks | 5G / 4G |
| Frequencies |
|
| Headphone jack | No |
| Connectivity Features | Bluetooth, Voice over LTE (VoLTE), Wifi-Calling |