OPPO's 6.7" FHD+ AMOLED 5G handset with 50MP Triple Camera (50MP wide Main Camera, 8MP Ultrawide Lens, 2MP Macro Lens)
Sorry, we were not able to find any results that match your search criteria.
| Type | AMOLED touchscreen |
|---|---|
| Screen Resolution | 1080 x 2412 pixels |
| Screen Size | 6.7 inch (17 cm) |
| Touch Screen | Yes |
| Front |
|
|---|---|
| Rear |
|
| Flash Type | LED |
| Video Recording | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps |
| Release Date | July 2022 |
|---|---|
| Operating System | Android Android 12, ColorOS 12.1 |
| Processor Type | Octa core 3.0GHz |
| Processor Speed | 3 GHz |
| Graphics Processor Type | Mali-G77 MC9 |
| SIM Card | Nano-SIM |
| Battery Capacity | 4500 mAh |
| Battery Features | Fast charging 80W |
| RAM | 12GB |
| Internal | 256GB |
| Expandable | - |
| Width | 74.2 mm |
|---|---|
| Height | 161.2 mm |
| Thickness | 7.7 mm |
| Weight | 183 grams |
| Material | Glass front (Gorilla Glass 5), aluminum frame, glass back |
| Colours | - |
| Water and Dust Resistance | No |
| Intelligence | - |
|---|---|
| NFC | Yes |
| GPS | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Fingerprint scanner, Gyrometer, Proximity sensor |
| Audio Formats | AAC, AAC+, AAC+ Enhanced, MP3, WMA, MIDI, FLAC, APE, AMR, OGG, AC7 |
| Video Formats | 3GP, MP4, M4V, MKV, AVI, TS, M6TS, MOV, FLV |
| Maximum Data Speed | - |
|---|---|
| WiFi | 802.11 a/b/g/n/ac |
| USB | USB Type-C 3.1 |
| Networks | 5G / 4G |
| Frequencies |
|
| Headphone jack | No |
| Connectivity Features | Bluetooth |