Apple's new iPhone SE with 5G connectivity, A15 Bionic chip, 4.7" Retina HD display, 12MP rear camera and 4K video recording
Sorry, we were not able to find any results that match your search criteria.
| Type | Retina HD widescreen Multi‑Touch display with IPS technology |
|---|---|
| Screen Resolution | 750 x 1334 pixels |
| Screen Size | 4.7 inch (11.9 cm) |
| Touch Screen | Yes |
| Front |
|
|---|---|
| Rear |
|
| Flash Type | LED True Tone flash with Slow Sync |
| Video Recording | 4K@24fps/30fps/60fps, 1080p@30/60fps, 720p@30fps |
| Release Date | March 2022 |
|---|---|
| Operating System | Apple iOS 15 |
| Processor Type | A15 Bionic chip with Next-generation Neural Engine |
| Processor Speed | - |
| Graphics Processor Type | - |
| SIM Card | Nano-SIM, eSIM |
| Battery Capacity | 1821 mAh |
| Battery Features | Fast charging 18W |
| RAM | 3GB |
| Internal | 256GB |
| Expandable | - |
| Width | 67.3 mm |
|---|---|
| Height | 138.4 mm |
| Thickness | 7.3 mm |
| Weight | 148 grams |
| Material | Glass front, glass back, aluminum frame |
| Colours | - |
| Water and Dust Resistance | Yes, IP68 |
| Intelligence | Siri |
|---|---|
| NFC | Yes |
| GPS | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Ambient light sensor, Barometer, Face ID, Gyrometer, Magnetometer, Proximity sensor |
| Audio Formats | AAC (8 to 320 Kbps), Protected AAC (from the iTunes Store), HE-AAC, MP3 (8 to 320 Kbps), MP3 VBR, Audible (formats 2, 3, 4, Audible Enhanced Audio, AAX and AAX+), Apple Lossless, AIFF and WAV |
| Video Formats | HEVC, H.264, MPEG‑4 Part 2, and Motion JPEG |
| Maximum Data Speed | - |
|---|---|
| WiFi | 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| USB | USB 2.0 |
| Networks | 5G / 4G |
| Frequencies |
|
| Headphone jack | No |
| Connectivity Features | Bluetooth, Voice over LTE (VoLTE), Wifi-Calling |